כפר סבא דיגיטל

כפר סבא דיגיטל

הכירו את ניצן אונים: מסגרת לבוגרים עם קשיי הסתגלות ותפקוד

שילוב אנשים בעלי מוגבלויות שונות הוא מהלך משמעותי במיוחד לכל חברה. מצד אחד, התועלת עצומה, גם לאדם עצמו שזוכה לחיות חיים מלאים ככל האפשר וגם לחברה שמקבלת לשורותיה עוד אדם ומסייעת לו להגיע לעצמאות. מצד שני, ישנם לא מעט אתגרים עקב המוגבלויות, ובפרט כשמדובר על בוגרים עם קשיי תפקוד והסתגלות. נכון ניצן אונים השוכן ברחוב סאלד 6 בכפר סבא הוקם בדיוק למטרה זו, לסייע לאותם אנשים ולאפשר שילוב מיטבי.

המטרות המשמעותיות של המכון

מכון ניצן אונים החל לפעול כבר בשנת 1988, בעקבות שיתוף פעולה בין אגודת ניצן שהיא הגוף הגדול ביותר בארץ לטיפול בילדים ובבוגרים עם קשיי הסתגלות, קשיי תפקוד ולקויות למידה, לבין המוסד לביטוח לאומי.

המטרה הראשונה של ניצן אונים היא מעבר של בוגרים עם קשיי תפקוד והסתגלות מחיים של תלות בהורים לחיים עצמאיים. לשם כך מקנה המוסד לבוגרים מיומנויות חיוניות בנושאים שונים, גם בפן החברתי וגם בפן התעסוקתי. בנוסף המוסד מאתר הזדמנויות עבודה הולמות בשוק החופשי, בשכר רגיל, ומסייע להתאים אותן לבוגרים בעלי הקשיים כך שיוכלו לממש אותן וליהנות מסיפוק בעבודה ומקיום עצמאי.

הכשרות מקיפות, עם או בלי דיור

מכון ניצן אונים מציע שני סוגים של תוכניות הכשרה לבוגרים עם קשיי הסתגלות ותפקוד: תוכנית אחת הינה ללא דיור, והיא כוללת גם הקניית כישורי חיים וליווי צמוד בהמשך הדרך, לאחר ההשמה. התוכנית השנייה כוללת דיור, ומתבצעת בשיתוף משרד רווחה והשירותים החברתיים ותחת הפיקוח שלו.

בשתי התוכניות באה לידי ביטוי הגישה ההוליסטית של המכון, כך שבתהליך ההכשרה משולבות פעילויות פנאי. במסגרת הפעילויות השונות נוצרות באופן טבעי אינטראקציות חברתיות חדשות, וגם להן יש חלק משמעותי בתהליך התפתחות של הבוגרים ובהשתלבותם המיטבית בחברה.

הכשרה עם דיור – לצאת לעולם מוכנים לחלוטין

מסלול ההכשרה שכולל דיור מוצע לבוגרים המוגדרים ע"י המוסד לביטוח לאומי כבעלי נכות של 40% ומעלה. התוכנית מתקיימת בכפר סבא, באווירה כפרית נעימה ובבתים קטנים ומטופחים שמספקים מעטפת אידיאלית להכשרה. הבוגרים המשתתפים בתוכנית זוכים לכלים מגוונים ובהם ניהול תקציב, אחזקת בית, כישורי חיים, היגיינה אישית, תקשורת בין אישית, יחסים זוגיים, השתלבות חברתית וכמובן הגעה לתעסוקה מספקת בשוק החופשי.

הכשרה ללא דיור במגוון מסלולים

תוכנית ההכשרה ללא דיור מוצעת לבוגרים המוגדרים ע"י המוסד לביטוח לאומי כבעלי נכות של 20% ומעלה, ובפרט לבוגרים עם אוטיזם בתפקוד גבוה, לקויות למידה, הפרעות קשב וקשיי הסתגלות. קריטריון משמעותי לקבלה ומיצוי הפוטנציאל של ההכשרה הוא מוטיבציה חיובית.

לכל מי שמתקבל להשכרה מותאם מסלול שיביא לידי ביטוי מרבי את כישוריו, ואשר לוקח בחשבון את העדפותיו. בין השאר מוכשרים הבוגרים לעבודה הכוללת יישומי מחשב שונים, במחסנים ממוחשבים, בתחומים כמו גננות ובישול ואפילו טיפול בבעלי חיים. התוכנית מתקיימת בכפר סבא, ולמועמדים שאינם מהאזור מוצעת השתתפות בשכר דירה.

Picture of על הכותב
על הכותב

מאור בן יעקב - מייסד הפורטל יזם ומומחה לשיווק דיגיטלי לעסקים.

Scroll to Top
כפר סבא דיגיטל